Brussel is een nieuw kunstcentrum rijker. Het Atoma Art Center opende op 7 oktober de deuren voor het publiek in de voormalige fabriek waar jarenlang de iconische Atoma-schriften werden geproduceerd. De industriële site krijgt een nieuw leven als creatieve hotspot, met maar liefst 5.000 m² ruimte voor het creëren, produceren en presenteren van hedendaagse kunst.
Het Atoma Art Center is gevestigd op de site van een voormalige papierfabriek in Brussel. Waar vroeger schriften van de productielijn rolden, staat vandaag hedendaagse kunst centraal. Met een oppervlakte van 5.000 m² biedt het kunstcentrum ruimte voor uiteenlopende artistieke projecten en creatieve producties. Zo krijgt een vertrouwde industriële locatie een nieuwe culturele bestemming.
Belgisch papieren erfgoed en hofleverancier
Voor veel Belgen roepen de klassieke Atoma-schriften herinneringen op aan hun schooltijd. De herkenbare ringband en het typische ontwerp maken van deze schriftjes veel meer dan gewone schoolbenodigdheden. Ze zijn uitgegroeid tot een stukje Belgisch designerfgoed en een nostalgisch symbool voor verschillende generaties.
De oorsprong van het merk ligt in 1924. In dat jaar richtte Georges Mottart in Vorst een groothandel in schoolbenodigdheden op. Al snel ging hij verder dan de verkoop van schrijfmateriaal en begon hij zelf schriften te produceren. De echte doorbraak volgde met een innovatief ringsysteem, ontwikkeld door de Fransen André Tomas en André Martin. De merknaam Atoma is afgeleid van hun familienamen. In 1948 verwierf Mottart het patent op het systeem en rolden de eerste Atoma-schriften van de productielijn in Vorst. De schriftjes groeiden vervolgens uit tot een vaste waarde in het Belgische onderwijs en het dagelijkse leven.
In 1948 kocht Mottart het patent en rolden de eerste Atoma-schriften in Vorst van de productielijn. Het systeem groeide uit tot een vertrouwd onderdeel van het Belgische schoolleven. Toen het patent eind jaren 80 verviel, verschenen er weliswaar heel wat gelijkaardige producten, maar Atoma bleef bestaan. De productie verhuisde ondertussen van Vorst naar Dilbeek. Daar worden vandaag nog altijd meer dan een miljoen schriften per jaar gemaakt. Het merendeel blijft in België.



Tentoonstellingsruimte om de hoek bij Wiels
De eigenaars en oprichters van het Atoma Art Center, Gilles Dehareng en Nina Anduiza, zijn bijzonder trots op het resultaat. “We hebben geprobeerd om de identiteit van het gebouw zo goed mogelijk te bewaren”, zegt Gilles Dehareng. Het Atoma Art Center is meer dan een expo-ruimte: het is ook een plek waar kunstenaars werken en creëren, onder meer in vijftien ateliers, tijdelijke residenties en gedeelde werkruimtes. Daarnaast beschikt het centrum over een kunstbibliotheek, vergaderzalen en verblijfsruimtes voor kunstenaars en andere kunstprofessionals.
Het Brusselse cultuurcentrum Botanique is een van de eerste partners die tijdelijk zijn intrek neemt in het Atoma Art Center. Door renovatiewerken verhuizen de tentoonstellingen die normaal in de Orangerie en de Rotonde plaatsvinden, tijdelijk naar Vorst.
De openingstentoonstelling Embodied Practices, werd gecureerd door Yasmin Van ’t Veld. De expo vertrekt vanuit de relatie tussen lichaam en object waarbij het lichaam wordt benaderd als een plek van kennis en het object op zijn beurt een lichaam kan vasthouden of zelf tot een lichaam kan worden.
Er is ook de expo Art Contest, de 22ste editie van de kunstwedstrijd. Van 7 oktober tot en met 22 november krijgen bezoekers er de kans om het werk van tien jonge Belgische kunstenaars te ontdekken. ArtContest (vzw), opgericht in 2005, is de jaarlijks terugkerende wedstrijd in hedendaagse kunst die geldt als referentiekader voor jonge kunstenaars die in België wonen of verblijven en maximaal 35 jaar oud zijn. De expo is een samenwerking met De Botanique. Omdat die momenteel met plaatsgebrek kampt, is het Atoma Art Center uitgegroeid tot een co-hub waar ruimte ontstaat voor artistieke projecten en nieuwe samenwerkingen.
Mooi werk gezien van Camille-Amandine Marino. Zij is beeldend kunstenaar, vooral schilderes en fotografe. Ze studeerde schilderkunst aan de Koninklijke Academie voor Schone Kunsten in Brussel, waar ze een bachelor en master behaalde. Ze combineert schilderkunst en fotografie in een persoonlijke, artistieke stijl. Ze werkt met beelden van mensen, lichamen en nachtelijke scènes. Meestal zelfportretten of ze kruipt zelf het dak op. ‘Ja dat ben ik op het dak’, vertelde ze me. Deze reeks schilderijen ontstond in het ouderlijk huis in Bretagne, gebouwd in de jaren 1970. Het fotografische werk, bedoeld om later geschilderd te worden, ontwikkelde zich doorheen de jaren als een onderzoek naar de mechanismen van de dissociatie tussen lichaam en geest. Er is ook een video van haar te zien.
Het Atoma Art Centre is makkelijke te bereiken met openbaar vervoer : Zuidstation en dan tram 92 naar Wiels. En dan naar de Pierre De Costerstraat 110.

Alle info op : http://atoma art center en http://artcontest



Tekst : Caroline Neels.
Laat een reactie achter